Agaton.cz

Již delší dobu jsem si chtěl pořídit stolní MP3 přehrávač s možností přehrávání z pevného disku.  Bohužel jsem nenarazil na žádný komerční výrobek, který by fungoval samostatně, aniž bych k tomu musel mít zapnutou televizi - všechny "krabičky", které umí přehrávat MP3 z HDD, mají jen TV výstup. Já si však představoval něco, co má samostatný displej pro výběr skladeb. Dokonce jsem zkusil k takovému přehrávači připojit i 7" TV - ovšem přes analogový port to bylo naprosté zoufalství. Nedávno jsem však na eBay-i narazil na počítač s procesorem ARM9, s možností výběru mezi 3,5" a 7" dotykovým displejem a s možností provozovat OS Linux, WIN CE, nebo Android.

Tento počítač má mimo jiné plnohodnotný ethernet 10/100Mbps, několik sériových portů, 1x USB-host a 1x USB-device a dokonce i audio-output. Parametry vypadaly lákavě, proto jsem tento počítač zakoupil. Při objednávání jsem se nějakou dobu rozhodoval mezi levnějším 3,5" a dražším 7" displejem, ale s ohledem na požadované využití jsem nakonec zvolil 7". I s poštovným tato sranda přišla na $175 - to poštovné $35 je opravu kruté...  Na druhou stranu musím říci, že od prodejce esky-sh byla reakce velmi rychlá a během několika dnů jsem měl mini2440 doma.

 

Poznámka: od předpokládaného použití jako MP3 přehrávač jsem upustil - z DX jsem koupil hotový počítač se 7" dotykovým displejem, s ethernet i wifi rozhraním a s OS WinCE. Sice má proti deklarovaným parametrům na té webové stránce nižší výkon CPU i menší paměť, ale zase je to "bez práce".  Ovšem stávající mini2440 použiji v jiném projektu (řízení domácnosti - teplota, osvětlení...), ale zde již nebudu řešit programové vybavení a použiji linux + webové rozhraní.

A protože mi již dosloužilo staré PDA Acer n50, rozhodl jsem se i pro koupi dalšího počítače z DX - tentokrát mimo funkcí PDA požaduji i navigaci do auta a možnost použití i jako e-reader, tak už mám objednaný typ "E900" . Tento typ však nemá ethernet, pouze wifi.

Update říjen 2010: Zmíněný PNA typu E900 již mám doma, ale doporučit jej opět nemohu. Jako GPS do auta je výborný, chytá se skoro okamžitě, ale jako PNA má dvě velké chyby - výdrž baterek a odfláknutou (nebo ošizenou) implementaci WinCE. Při každém vypnutí totiž CE zapomenou veškeré nastavení (včetně odkazů na doinstalované programy). A s tou baterii mně číňan také pěkně doběhl - místo deklarovaných 3 hodin výdrže můj PNA zkolaboval už po hodině a 1/4. Po otevření krytu na baterie jsem zjistil že v poměrně velkém prostoru je jen malý akumulátor a ve zbylém prostoru je umístěna GPS-anténa. Nějak jsem nemohl pochopit, proč je to takto "dobastleno" a PNA jsem otevřel. A rázem mi to bylo jasné:  číňanům došel správný typ (velikost) antén a ty větší se prostě do vyhrazeného prostoru uvnitř PNA nevešly. No tak ji prostě umístil do prostoru pro baterky a použil menší bateku.... Fotografie tohoto "bastlu" i vnitřností zmíněného PNA zveřejním v nejbližší době v samostatném článku.

 

Ale teď zpět k mini2440. Počítač dorazil s předinstalovným OS Linux, ale zřejmě pro displej 3,5" na výšku, protože u displeje 7" "na ležato" byly u touch-screenu přehozeny osy X a Y (při vodorovném pohybu po touch-scrrenu se kurzor pohyboval svisle a naopak). Tento problém vyřeší rekalibrace displeje, ale jediný způsob, jak ji spustit, je připojit externí USB myš. Pak již lze spustit v v záložce "Setup" program "Recalibrate". V dalším kroku jsem otestoval připojení myši a klávesnice přes USB-hub. Pro zvažované použití jsem měl připravený all-in-one hub 5xUSB + 1xSATA + 1xeSATA. Rozpoznání tohoto HUBu i přes něj připojené klávesnice a bezdrátové myši proběhlo bez problémů a je funkční.

Byl jsem zvědavý i na WinCE, proto jsem z dodávaného DVD do mini2440 nahrál i toto image. Po nafleshování však byl opět displej proti touch-screenu posunut asi o 1/4 obrazovky doprava, takže ani nešlo vyvolat menu "Start". Ale alespoň že osy X a Y zde byly správně orientované. Na desce počítače je 6 uživatelských tlačítek, které jsou předdefinovány jako směrová tlačítka, tabelátor a Enter. Pomocí těchto tlačítek lze vyvolat program pro kalibraci displeje - po nakalibrování již vše pracuje správně. Zde však musím upozornit na důležitost zálohování původního linuxového image. Zkoušel jsem různé dostupné image linuxu, ale i přesto, že v popisu měli uvedené "english", po nafleshování komunikovaly čínsky. Takže do doby, než (jestli) si zkusím zkompilovat vlastní linuxové jádro + UI, jsem se vrátil k původnímu dodávanému image.

Než dokončím předpokládaný vývoj jsem celý počítač i s LCD displejem zamontoval do provizorní krabičky.

 

Nedávno jsem objevil sadu článků, zabývající se detailně tímto počítačem. Autor na http://quattro.haje.cz s ním má evidentně více zkušeností, proto zde uvádím odkazy na tyto články a ze své tvorby ponechám jen již hotový popis upgrade firmwaru.

ARM9 - MINI2440
ARM9 - Mini2440 I.část UBUNTU
ARM9 - Mini2440 II.část Toolchain
ARM9 - Mini2440 III.část u-boot
ARM9 - Mini2440 IV.část kernel
ARM9 - Mini2440 V.část linux distro
ARM9 - Mini2440 VI.část ovladače TS
ARM9 - Mini2440 VII.část QT 4.6.2 pro ARM
ARM9 - Mini2440 VIII.část QEMU
ARM9 - Mini2440 IX.část SDK QT
ARM9 - Mini2440 X.část QEMU spuštění
ARM9 - Mini2440 XI.část SD karta
ARM9 - Mini2440 XII.část konfigurace MINI2440
ARM9 - Mini2440 XIII.část Qt 4.6.2 na SD
ARM9 - Mini2440 XIV.část MINI2440 update VIVI a nahrání uboot
ARM9 - Mini2440 XV.část TFTP komunikace
ARM9 - Mini2440 XVI.část Zdrojové soubory